Fabryka Waty Higroskopijnej i Materiałów Opatrunkowych „Valetudo"


Zdjęcie dodane przez korda 2 dni temu Zobacz więcej zdjęć w galerii

Opis

Dostęp bardzo łatwy od strony ulicy. Furtka jest wymontowana. Na płocie jest że solid ale na terenie, ale to do innej działki na której stoi funkcjonujący magazyn. Brama głowna obiektu znajduję się bardziej z boku i ona jest zarośnięta i pozbawiona furtki 

A oto historia obiektu: Fabryka Valetudo została założona w drugiej połowie XIX w. przez dr. Stanisława Bartkiewicza, lekarza i aptekarza z Warszawy. Dokładna data powstania nie jest znana, lecz źródła farmaceutyczne i rejestry historyczne wymieniają fabrykę „Valetudo” w Zapolu już w 1886 r.. Zakład specjalizował się w produkcji waty higroskopijnej (bawełnianej) oraz gaz i bandaży nasączanych środkami leczniczymi – typowych wyrobów dla przemysłu farmaceutyczno-medycznego. W lokalnych źródłach wyliczany jest okres rozwoju fabryki: w latach przedwojennych kierownictwo przejęli członkowie rodziny Bartkiewiczów. Na początku XX w. inż. Czesław Bartkiewicz był dyrektorem fabryki Valetudo w Zapolu. Po nim współwłaścicielami i dyrektorami zostali prof. chemii Henryk Karpiński (zięć założyciela) oraz mgr farmacji Tadeusz Biskupski, którzy wspólnie prowadzili zakład. Dokumenty potwierdzają, że w okresie międzywojennym zakład „Valetudo” działał jako przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej – w reklamach podkreślano jakość waty i opatrunków, a biuro handlowe mieściło się przy ul. Chmielnej 54 w Warszawie.

To miejsce było zmieniane 6 razy. Zobacz historię zmian.

Zagrożenia

fall icon
Wysokie ryzyko upadku z wysokości
Komin zaraz sie zawali, nie polecam wchodzic
Dodał tung_tung_tung_sahur 29 dni temu
poison icon
Niebezpieczne materiały
Powietrze ekstrymalnie zanieczyszczone w prawym skszydle budynku. (część biurowa)
Dodał tung_tung_tung_sahur 29 dni temu
flood icon
Obiekt zalany
Cała piwnica zalana
Dodał tung_tung_tung_sahur 29 dni temu
security icon
Miejsce chronione
Solid security chroni teren.
Dodał tung_tung_tung_sahur 8 miesięcy temu

Komentarze

Musisz być Zalogowany, Aby dodać nowy komentarz.
korda
korda
Miejsce jedne z lepszych w okolicy, łatwy dostęp(dosłownie przez otwartą furtkę) brak ochrony oraz w miare dobry stan (główny budynek w miare dobrym stanie choć ogólnie nie ma nic) naprawde polecam.
RUSTGHOST
RUSTGHOST
Weszliśmy przez otwartą furtkę bez oporów. Po lewej od by znajduje się jakiś magazyn, wygląda na używany. Sam teren fabryki łatwo dostępny. Dużo budynków, z 2-3 piętrami. Pomieszczenia puste, brak jakichkolwiek artefaktów. Możliwość wejścia na dach po stabilnej drabince. Piwnice zalane wodą. Należy zachować ciszę ponieważ w sąsiedztwie znajdują się zamieszkałe domki.
Maciejov
Maciejov
odiwedzone nie dawno wejście przez furtkę obok furtki działająca kamera i czujka (osobny obiekt), przejście od prawej stronie przez krzaki, budynek otwarty i parę miejsc do zwiedzenia, możliwość wejścia na dach
No_entry
No_entry
30.05.2026 - aktywne, bardzo latwy dostęp, ponieważ na obiekt da się wejsc otwartą furtka. jest możliwość wejścia na dach, miejsce dosyć ciekawe, aczkolwiek w samej fabryce dużo nie zostało.
lososiek
lososiek
14.03.2026 - wciąż aktywne, trzeba wejść otwartą furtką obok tego białego budynku (jakiś serwisik czy coś). Generalnie warto i można nawet wejść na dach.
X3zny
X3zny
jakby co są rózne wejscia jedno najbezpieczniejsze jest przez mini las a drugie przez furtke, a ten biały budynek nie jest związany z fabryka
MKM_URBEX
MKM_URBEX
Byłam tu 24.02.2026. Zastałam na wejściu otwartą bramę, a także jakiegoś ziomka ze szlifierką kątową i niebieskiego vana którym zapewne przyjechał. Kojarzy ktoś jakąś aktywność? Chce faktycznie popatrzeć głębiej a wtedy mnie wygonił
UrbeQX
UrbeQX
Ten biały budynek to aktywny magazyn i to nie ma nic wspólnego z samą fabryką bo to osobna działka. Mogą się tam kręcić ludzie. Brama wejściowa to nie ta od przodu tylko od boku z otwartą furtką.
UrbeQX
UrbeQX
szczerze jeden z najlepszych urbexów w okolicy i mega łatwy dostęp
tung_tung_tung_sahur
tung_tung_tung_sahur
Komentarz usunięty przez użytkownika
UrbeQX
UrbeQX
Nie chroni, to tylko straszak
tung_tung_tung_sahur
tung_tung_tung_sahur
Komentarz usunięty przez użytkownika
tung_tung_tung_sahur
tung_tung_tung_sahur
Komentarz usunięty przez użytkownika
X3zny
X3zny
Komentarz usunięty przez użytkownika